Havadan video çekimi nedir?

Profesyonel insansız hava aracı (iha) drone sistemleri ile profesyonel olarak havadan video drone çekimi hizmeti vermektedir. Profesyonel yeteneklerimizi incelemek için hizmetler sayfasını inceleyebilir iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

havadan video çekimi nedir
havadan video çekimi nedir?

Havadan video çekimi profesyonel ve amatör olarak yapılabilmektedir. Geçmiş zamanlarda amatör veya profesyonel olarak çekim yapmak isteyen bireysel veya kurumsal müşteriler gerçek binek uçak veya helikopter kiralayarak havadan video çekimleri gerçekleştiriyorlardı.

Günümüz koşullarında ise havadan video çekimleri insansız hava araçları ile gerçek binek uçak veya helikopterlere göre daha uygun bütçeler ile gerçekleştirilmektedir. Gelişen teknoloji ile havadan video çekimlerinde en sık kullanılan hizmet alma yönetemi artık drone sistemleri ile gerçekleştirilmektedir.

Amatör veya profesyoneller hizmet sağlayıcılar genel olarak günümüz koşullarında drone video çekimleri için insansız hava sistemlerini tercih ediyorlar. Yazımızın devamında Havadan video çekimini amatör ve profesyonel olarak tanımlayacağız.

Amatör havadan video çekimleri

amatör havadan video çekimi
amatör havadan video çekimi

Amatör olarak havadan video drone çekimi bireysel kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen drone uçuşlarını ve drone ile yaılan hava çekimlerini ifade eder. Eski zamanlarda gerçek uçak veya helikopter ile yapılabilen amatör havadan video çekimleri günümüz koşullarından insansız hava araçları drone (İHA) sistemleri ile gerçekleştirilmektedir.

Drone sistemlerinin yaygınlaşması ve günlük hayattaki kullanımının artması ile birlikte havacılığa meraklı olan veya olmayan çoğu insan drone sistemleri ile ilgili yeterli bir düzeyde bilgiye sahip oldu. Merak seviyesi ve başlangıç drone fiyatlarının uygun olması nedeni ile oyuncak sınıfında yer alan drone kullanımlarıda artış gösterdi.

Drone uçurmaya veya drone çekimi yapmaya yeni başlayanların ilk olarak tercih ettikleri dronelar oyuncak seviyesinde olup daha çok uçuş yeteneklerini ve pilotaj (uzaktan kumanda oryantasyon ve parmak refleksi) geliştirme şekilden tercih ediliyor. Amatör olarak uçurulan ilk dronelardan sonra yavaş yavaş yeni başlayanlar havadan video çekimlerine başlayabilirler.

Profesyonel havadan video çekimi

profesyonel havadan video çekimi
profesyonel havadan video çekimi

İnsansız hava araçları (iha) drone sistemleri ile havadan gerçekleştirilen çekimlerde profesyonel havacılık hizmeti sunan firmalar projenin büyüklüğüne göre gerçek helikopter uçak veya profesyonel drone kullanabilmektedir. Sinema filmlerinde özel sahnelerin çekiminde genel olarak gerçek helikopterler veya uçaklar tercih edilmektedir.

Profesyonel havadan video çekimi yapılmadan önce uçuş ekibi veya drone pilotu prodüksiyonu veya projeyi gerçekleştiren ekiple birlikte tüm prodüksiyon sürecinin içerisinde yer alan pre prodüksiyon, prodüksiyon ve post prodüksiyon aşamalarına dahil olur.Profesyonel olarak gerçekleştirilecek havadan video çekimi öncesi uçuş brifingi yapılır.

Çekim ekibi ile toplantı yapılır, hangi açılardan, kaç metre irtifadan hangi çekim teknikleri ile havadan video çekimi yapılması isteniyor? Yönetmen ve görüntü yönetmeni ile drone pilotu çekim ve açılar üzerine konuşur ve detaylandırır. Profesyonel havadan video çekimleri ön hazırlık süreci çekimlerden daha uzun olan bir aşama ve iş temposunu oluşturmaktadır.

Havadan video çekimleri nasıl yapılır?

Günümüz koşullarında teknolojininde gelişmesi ile birlikte insansız hava sistemleri (ihs) yoğunlukla kullanılmaktadır. Havadan video çekimi ticari veya hobi amacı ile yapılabilmektedir. Bu başlık altında sırası ile ticari ve ticari olmayan havadan video çekimlerinin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışalım.

Bireysel havadan video çekimleri

Ticari havadan video çekimleri

ticari havadan video çekimi
ticari havadan video çekimi

Havadan video çekimleri için hangi drone kullanılmalıdır?

Profesyonel havadan video çekimleri fiyatları